Bo högst upp i huset med gavelläge
På sjätte våningen hittar du din nya lägenhet i Kristineberg. Här ger fönster i tre väderstreck, en balkong och stilrena material en ljus och luftig lägenhet att längta hem till.
Från trapphuset kliver du in i en hall med fri sikt fram till ett av vardagsrummets tre fönster. Hallens risp- och slasktåliga klinkergolv övergår efter ett par meter till hemmets eleganta ekparkett. Hemma hos dig kommer ljuset in från tre håll och du har en välbalanserad blandning mellan egna rum och gemensamma ytor.
Hall
Hallen ger plats för jackor och halsdukar i den smidiga garderoben. Klinkergolvet räds inte lite lera och grus, utan det är slitstarkt och lättstädat. Runt hörnet finns garderobsväggen för mer förvaring.
Kök
I köket tillagar, diskar och förvarar dina nya vitvaror med låg energiåtgång – hemma hos dig har du energieffektiva lösningar i fokus. Du har gott om bänkyta och bra förvaring. I det ljusa gavelrummet har du utrymme för ett middagsbord där många kan samlas.
Vardagsrum och balkong
Ditt nya vardagsrum släpper in generöst med ljus tack vare gavelläget. På hemmets ekparkett trivs vardagsrumsmattan och allehanda möblemang. Ute på balkongen finns mer umgängesvänlig yta. Sommartid blir balkongen din egen uteservering.
Sovrum 1
Framåt dagens slut är det stora sovrummet platsen att längta till. Sängen får generöst med plats på ekparketten och du kan spana ut mot balkongen och innergården. Garderoberna i hallen utanför får sällskap av en till skjutdörrsgarderob inne i sovrummet.
Badrum och gästtoalett
Helkaklade väggar och klinkergolv är basen i badrummet och på den lilla gästtoaletten med dusch. I badrummet har du dessutom skön komfortvärme i golvet. Tvättmaskin och torktumlare gör badrummet till platsen för tvätten också.
Sovrum 2 och 3
Invid hallen finns två mindre sovrum på sju kvadratmeter var. Rummen passar lika bra som barnrum som arbetsrum eller ateljé. Ekparketten och de ljust målade väggarna ger en stilren bas.